Szpital w Ostródzie S.A.

ul. Władysława Jagiełły 1

Szpital Centrala: +48 89 646 06 00

zobacz pozostałe numery
Fundusze Europejskie

Historia szpitala i obecne działania

 

Historia współczesna

Szpital w Ostródzie jako Powiatowy Zespół Opieki Zdrowotnej w Ostródzie S.A. funkcjonuje od kilkunastu lat jako spółka prawa handlowego i jest jednym z pierwszych nowatorskich eksperymentów przeprowadzonej komercjalizacji SPZOZ w województwie warmińsko-mazurskim. Spółka została wpisana do KRS w dniu 17.08.2001 r., a rozpoczęła swą działalność medyczną 1.11.2001 roku.
Obecnie szpital posiada 10 oddziałów, 7 poradni specjalistycznych oraz pracownie diagnostyczne. Celem jest udzielanie świadczeń zdrowotnych, promocja zdrowia w zakresie działań służących ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia oraz innych działań medycznych, wynikających z procesu leczenia lub przepisów odrębnych, regulujących zasady ich wykonywania.
Wysokość kapitału zakładowego wynosi obecnie 8 194 300,00 zł, akcjonariuszem spółki jest w całości powiat ostródzki. Warto podkreślić, że po dokonaniu komercjalizacji szpitala jego majątek trwały wzrósł kilkukrotnie. Przeprowadzono informatyzację placówki (wartość 1,8 mln zł), rozbudowano i zmodernizowano oddział chorób zakaźnych (8,5 mln zł), wybudowano centralną sterylizatornię (2,18 mln zł), zmodernizowano i doposażono oddziały szpitalne (2,2 mln zł), zbudowano instalację solarną ciepłej wody użytkowej (0,5 mln zł), a zakupione urządzenia i sprzęt medyczny opiewały na ogólną kwotę ponad 5,5 mln zł.

 

Rozwój oddziałów

Ponadto w ostatnim czasie oddział Ginekologiczno-położniczy wyposażono w nowy, precyzyjny aparat ultrasonograficzny (http://szpital-ostroda.pl/nowy-aparat-usg-na-oddziale-ginekologiczno-polozniczym). Dwa nowe kardiomonitory znalazły się na oddziale Chirurgii ogólnej, jeden na oddziale Chirurgii urazowo-ortopedycznej i jeden na oddziale Chorób zakaźnych (http://szpital-ostroda.pl/nowe-defibrylatory-i-kardiomonitory-w-szpitalu-cz-2). Natomiast oddział Pediatryczny, dzięki środkom zebranym przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, wzbogacił się o nowoczesny aparat EKG i sześć pomp infuzyjnych strzykawkowych Na oddziale znalazło się również specjalistyczne łóżko rehabilitacyjne , pięć łóżek dziecięcych szczebelkowych, pięć łóżek „Junior” oraz funkcjonalne szafki nocne – wszystkie w pięknych, cieszących dziecięce oczy kolorach. Więcej w poniższych linkach:

http://szpital-ostroda.pl/nowy-aparat-ekg-od-wosp

http://szpital-ostroda.pl/sprzet-od-wosp-na-oddziale-pediatrycznym

http://szpital-ostroda.pl/pompy-infuzyjne-od-wosp-na-pediatrii

http://szpital-ostroda.pl/nowe-lozka-od-wosp-na-oddziale-pediatrycznym

Dnia 28 sierpnia 2017 roku dokonano otwarcia nowej Pracowni Tomografii Komputerowej, wyposażonej w najwyższej klasy aparat, który pozwala na dokładną diagnostykę pacjentów i umożliwia skuteczne leczenie (http://szpital-ostroda.pl/nowy-tomograf). W planach jest również termomodernizacja budynku.
Przeprowadzana jest inwestycja o dużym znaczeniu dla całego powiatu i województwa: powstaje blok operacyjny z oddziałem intensywnej terapii. Koszt inwestycji to 4 999 600 zł, zakończenie budowy przewidywane jest na koniec 2017 roku (http://szpital-ostroda.pl/owocne-spotkanie-dotyczace-bloku-operacyjnego). Więcej na ten temat można przeczytać tutaj: https://www.powiat.ostroda.pl/aktualnosci/1170-blok-operacyjny-w-ostrodzkim-szpitalu-faktem-dokonanym.html

 

Działania poprawiające komfort pacjentów

Istotne są także działania, które znacznie poprawiają komfort pacjentów. Od stycznia 2017 roku ceniona firma cateringowa dostarcza do szpitala zdrowe, zróżnicowane i odpowiednio zbilansowane posiłki. Przywożone są tuż przed podaniem w chroniących przed wystygnięciem pojemnikach termoizolacyjnych, termosach i tzw. menuboxach. Podpisane są one skrótami oznaczającymi poszczególną dietę, dzięki czemu mogą szybko trafić do odpowiednich osób. (Więcej: http://szpital-ostroda.pl/nadciagaja-posilki-czyli-catering-w-szpitalu)

Pod koniec 2016 roku utworzono nową stronę internetową szpitala (www.szpital-ostroda.pl), dostosowaną do potrzeb wszystkich użytkowników: pacjentów, ich rodzin, pracowników oraz praktykantów PZOZ, a także firm współpracujących z placówką. Przejrzysta witryna zawiera istotne kontakty i dokumenty, porady czy ankietę satysfakcji pacjenta do wypełnienia online (http://szpital-ostroda.pl/ankieta), a także w przystępny, estetyczny sposób na bieżąco informuje o ważnych wydarzeniach czy sukcesach pracowników. Na stronie uruchomiono cieszący się dużą popularnością album dzieci narodzonych w Ostródzie (http://szpital-ostroda.pl/pacjent-nasze-dzieci-galeria-zdjec-dzieci-urodzonych-w-naszym-szpitalu), cykl wywiadów z personelem, a także Internetową Szkołę Rodzenia (http://szpital-ostroda.pl/pacjent-internetowa-szkola-rodzenia) – regularnie publikowane porady dotyczące przebiegu ciąży, porodu, połogu i funkcjonowania oddziału ginekologiczno-położniczego. Zagadnienia opracowywane są przez nasze położne, a zainteresowani mają możliwość przesyłania własnych pytań.

Szybka, atrakcyjna dla pacjentów komunikacja jest również możliwa dzięki żywo rozwijającemu się profilowi szpitala na Facebooku (Fb/Szpital Ostróda). Obserwuje go już ponad 800 osób. Wielu pacjentów za pośrednictwem fanpage'u przesyła pytania dotyczące działalności PZOZ i przekazuje podziękowania dla personelu szpitala. Przede wszystkim zaś ma możliwość zapoznania się z informacjami udostępnianymi na stronie internetowej placówki. Zadaniem profilu jest też integrowanie lokalnej społeczności (posty na temat noworodków czy o sukcesach pracowników medycznych) i obrazowanie jej potrzeb. Odpowiedzią na nie jest np. zorganizowanie serii zajęć z ratownikami medycznymi dla dzieci i młodzieży czy świętowanie na oddziałach szpitalnych Dnia Dziecka (http://szpital-ostroda.pl/dzien-dziecka-na-oddziale-pediatrycznym), Dnia Babci i Dziadka (http://szpital-ostroda.pl/dzien-babci-i-dziadka-w-szpitalu).

 

Szkolenia, konferencje, inicjatywy społeczne

Na koniec warto wspomnieć o inicjatywach, które mają na celu podnoszenie kwalifikacji personelu oraz zwiększanie świadomości zdrowotnej w społeczeństwie. Organizowane są liczne szkolenia dla pracowników, np. z nowoczesnego leczenia ran (http://szpital-ostroda.pl/szkolenie), zarządzania stresem (http://szpital-ostroda.pl/odbylo-sie-szkolenie-z-zarzadzania-stresem), reagowania na przemoc w rodzinie (http://szpital-ostroda.pl/odbylo-sie-szkolenie-dot-reagowania-na-przemoc-w-rodzinie) czy z wiedzy o laktacji (http://szpital-ostroda.pl/szkolenie-z-wiedzy-o-latacji-dla-personelu-naszego-szpitala). 

Umożliwiany jest również udział w ogólnodostępnych konferencjach, np. „Depresja – porozmawiajmy o niej”, zorganizowana przez szpital w ramach Światowego Dnia Zdrowia 2017 (http://szpital-ostroda.pl/konferencja-szpitalna-dotyczaca-depresji-w-tv-mazury). Warte uwagi są przeprowadzane kampanie społeczne. To na przykład zaprojektowane w naszym szpitalu plakaty, umieszczane w przestrzeni publicznej, które edukują w zakresie pierwszeństwa dla kobiet w ciąży (http://szpital-ostroda.pl/nowe-plakaty-w-naszym-szpitalu), a zorganizowana wraz ze Starostwem Powiatowym w Ostródzie dwumiesięczna akcja „Zdrowe Lato” promowała zdrowy styl życia, badania profilaktyczne i prawidłowe reagowanie w sytuacjach zagrożenia (http://szpital-ostroda.pl/podsumowanie-kampanii-zdrowe-lato).

 

Dawna historia szpitala

A o dawnej historii naszej placówki przeczytać można tu: http://szpital-ostroda.pl/dawna-historia-ostrodzkiego-szpitala-na-portalu-nasza-ostroda.