Szpital w Ostródzie S.A.

ul. Władysława Jagiełły 1

Szpital Centrala: +48 89 646 06 00

zobacz pozostałe numery
Fundusze Europejskie

Ginekologiczno-Położniczy

Ordynator: lek. med. GRZEGORZ WODZYŃSKI

Pielęgniarka Oddziałowa: położna DANUTA AGASZEWSKA, specjalistka w dziedzinie pielęgniarstwa położniczego

Telefony:

Ordynator - 89 646 06 37

 Położne Ginekologia - 89 646 06 35

 Położne Sala Porodowa - 89 646 06 42

Liczba łóżek:  28

 

ODDZIAŁ POŁOŻNICZY zapewnia swoim pacjentkom komfortowe warunki pobytu w jedno- lub dwuosobowych salach w węzłem sanitarnym (wc, prysznic), w których matki przebywają wraz z dziećmi. Kadra medyczna, złożona z wysoko wykwalifikowanych lekarzy położników-ginekologów oraz położnych, świadczy kobietom i noworodkom przebywającym w oddziale opiekę na wysokim poziomie.

Większość porodów na oddziale odbywa się drogą naturalną. Niemniej w sytuacjach tego wymagających, lub na specjalne życzenie pacjentki, możliwe jest znieczulenie zewnątrzoponowe (bezpłatne, w zależności od dostępności anestezjologa). Szpital umożliwia również pacjentkom porody rodzinne (bezpłatne), z udziałem osoby / osób trzecich, wskazanych przez pacjentkę, które towarzyszą przyszłej mamie w procesie porodu. Osoba towarzysząca jest w swoich (najlepiej lekkich i wygodnych) ubraniach, a w szpitalu otrzymuje fartuch i buty jednorazowe - nieodpłatnie. 

Oddział wyposażony jest w specjalistyczny sprzęt, między innymi:

  • aparaty KTG,
  • nowoczesne łóżka porodowe – regulowane elektrycznie. Można je ustawić w dowolny sposób – góra, dół, przechył w prawą, przechył w lewą stronę, itp., co pozwala kobiecie przyjąć dowolną pozycję podczas rodzenia, dzięki czemu poród staje się łatwiejszy i mniej bolesny,
  • nowoczesną aparaturę USG z przystawką Dopplera,
  • pompy infuzyjne.

Porody monitorowane są za pomocą aparatów KTG (KARDIOTOKOGRAFÓW), które równocześnie rejestrują czynności serca płodu i czynność skurczową macicy pacjentki. Największym atutem tej metody jest zwiększenie bezpieczeństwa pacjentki i jej jeszcze nienarodzonego dziecka. Aparat KTG umożliwia wykrycie najmniejszych nieprawidłowości podczas porodu i zakończenia go ewentualnym cięciem cesarskim (przy wcześniejszym wyjaśnieniu pacjentce powodu zaistniałej sytuacji i wskazań do cięcia cesarskiego).

Przy oddziale położniczym funkcjonuje SZKOŁA RODZENIA, przygotowująca ciężarne (oraz osoby im towarzyszące) do porodu. Zajęcia w szkole są bezpłatne i prowadzą je odpowiednio przygotowane położne i lekarze. Przyszłym matkom objaśniany jest przebieg całego procesu porodowego. Informowane są również o sposobach i metodach pielęgnacji dziecka (karmienie, kąpanie, przewijanie, itp.). Więcej informacji na temat Szkoły Rodzenia znajdziesz na naszej stronie w dziale POZOSTAŁE (główne menu), w zakładce Szkoła Rodzenia <- kliknij, by przejść bezpośrednio.

Udostępniamy rónież PLAN PORODU * do pobrania, wydruku i wypełniania. Więcej o nim dowiesz się tu: http://szpital-ostroda.pl/plan-porodu

W oddziale odbywa się około 600 porodów rocznie. 

Jedną pacjentkę mogą jednocześnie odwiedzić dwie osoby. Odwiedziny odbywają się w godzinach 10.00-19.00, w salach, u pacjentek. Jeśli ktoś w tych godzinach przyjść nie może, to - po uzgodnieniu z położnymi - może przyjść w innych.

Od 2017 roku na naszej stronie internetowej oraz na na fanpage'u na Facebooku (FB/Szpital Ostróda) prowadzimy projekt nazwany Internetową Szkołą Rodzenia (w dziale PACJENT w menu głównym). To stale prowadzony dział, w którym publikujemy porady dotyczące przebiegu ciąży, porodu i połogu, opieki nad dzieckiem oraz mamą, a także funkcjonowania naszego szpitala. Poruszamy sprawy podstawowe, mniej typowe i te ciekawostkowe. Zagadnienia opracowywane są przez zespół specjalistek - nasze położne. Więcej informacji znajduje się tutaj: http://szpital-ostroda.pl/pacjent-internetowa-szkola-rodzenia

Na naszej stronie oraz fanpage'u działa również - cieszący się ogromną popularnością - Album dzieci urodzonych w naszym szpitalu (http://szpital-ostroda.pl/pacjent-nasze-dzieci-galeria-zdjec-dzieci-urodzonych-w-naszym-szpitalu), w którym zamieszczamy zdjęcia dzieci, które przyszyły na świat w naszej placówce. Fotografie wykonujemy od 2017 roku, publikujemy także zdjęcia dzieci, nadesłane przez rodziców (więcej informacji w albumie).

 

* W celu czytelnego wypełnienia planu porodu prosimy kliknąć w PLAN PORODU, a po wyświetleniu dokumentu zapisać go na komputerze (menu z opcją zapisania wyświetli się po kliknięciu prawym przyciskiem myszy lub na touchpadzie). Następnie prosimy plik wydrukować, wypełnić i spakować do torby porodowej. :)

 

Dzięki zamieszczonej na naszej stronie galerii zdjęć możliwe jest internetowe obejrzenie oddziału (galeria poniżej).

 

 

ODDZIAŁ GINEKOLOGICZNY świadczy szeroki zakres usług medycznych – zarówno leczenia zachowawczego, jak i ginekologii operacyjnej. Dzięki wysoko wyszkolonej kadrze medycznej i nowoczesnej technice oraz sprzęcie medycznym oddział oferuje pełen zakres leczenia, od najprostszych do najbardziej skomplikowanych przypadków.

Wykonywane są tu między innymi zabiegi:

  • laparoskopii,

  • histeroskopii,

  • elektroresekcji endometrium,

  • operacje guzów jajnika z badaniem śródoperacyjnym,

  • operacje onkologiczne dotyczące raka trzonu macicy, raka jajników i raka sromu,

  • operacje mięśniaków macicy,

  • operacje plastyczne nietrzymania moczu.

 

Podczas operacji często używany jest Liga Sure – instrument do zespalania/rozdzielania tkanek. Może być stosowany do zamykania naczyń krwionośnych o średnicy do 7 mm włącznie, naczyń limfatycznych i wiązek tkanek. Umożliwia to znaczne zmniejszenie urazu operacyjnego i skrócenie czasu zabiegu.

Nasz oddział ginekologiczny specjalizuje się również w zabiegu, który nie jest powszechnie wykonywany w szpitalach na terenie kraju, a tym bardziej w obszarze naszego województwa. Jest to zabieg polegający na wycięciu macicy przez pochwę z plastyką pochwy i krocza. Rocznie wykonywanych jest kilkadziesiąt tego typu zabiegów, z dobrymi efektami.

Oddział wyposażony jest również w nowoczesny KOLPOSKOP – aparat służący do wczesnego wykrywania stanów przedrakowych, jak i rakowych szyjki macicy. Umożliwia on również pobieranie wycinków z szyjki macicy tak zwanych celowanych i badanie histopatologiczne.

Rocznie wykonuje się w oddziale około 450 tak zwanych dużych zabiegów i około 350 drobnych zabiegów ginekologicznych.

 

W latach 2005-2007 na oddziale były prowadzone badania naukowe, w wyniku których powstała i została obroniona praca doktorska pt.: Rola hepcydyny w patogenezie niedokrwistości u kobiet ciężarnych.

 

Oddział ginekologiczno-położniczy